فرش نگین مشهد سرمه ای را با این روش بشویید

موادی که در گره زدن فرش استفاده می شود، سه ماده است: پشم، ابریشم و پنبه، پشم مورد استفاده عمدتاً گوسفند است، اما پشم شتر نیز گسترده است.

از سوی دیگر، استفاده از پشم بز نادرتر است، تا آنجا که به پشم گوسفند مربوط می شود، پشم بلند به طور طبیعی ترجیح داده می شود.

برخی از فرش های تصفیه شده مانند فرش نگین مشهد سرمه ای دارای پرز ابریشمی هستند، از طرف دیگر، پنبه منحصراً برای نخ های تار و پود استفاده می شود.

کیفیت ها نیز از منطقه ای به منطقه دیگر متفاوت است، پشم خراسان هم طرفداران زیادی دارد.

پشمی که از شانه کردن پشم گوسفند در زمستان و بریدن آن در بهار به دست می آید، به کورک معروف است و کیفیت عالی دارد.

قبل از استفاده، پشم باید به دقت شسته شود تا تمام باقی مانده های چربی از بین برود، هرچه بیشتر شسته شود، رنگ، رنگ های روشن و خالص بیشتری می دهد.

در فرش‌های باستانی این فرش‌ها تقریباً همیشه پشمی بودند، در تولید کنونی، به استثنای فرش های عشایری که تماماً پشمی است، تار و پود آن از پنبه است.

عملیات رنگرزی بسیار ظریف است و قبل از آن یک حمام زاج که به عنوان یک ضایعات عمل می کند، انجام می شود.

سپس نخ را در حمام رنگ غوطه ور می کنند و بسته به رنگ آن از چند ساعت تا چند روز باقی می ماند، در نهایت می گذاریم در آفتاب خشک شود.

تا زمان پیدایش رنگ‌های مصنوعی (آنیلین در سال 1856 کشف شد و سلسله رنگ‌های آن در سال‌های پایانی قرن گذشته به ایران رسید) رنگ‌های مورد استفاده رنگرزها منحصراً طبیعی و تقریباً همه منشا گیاهی داشتند.

رنگرزان ایرانی در طول قرن ها به شهرت قابل توجهی دست یافتند و توانستند مجموعه ای تمام نشدنی از رنگ ها را از مواد گیاهی به دست آورند.

با این حال، زمانی که رنگ‌های مصنوعی در ایران ظاهر شد، به تدریج سنت را کنار گذاشتند و به رنگ‌های جدید و بسیار ارزان‌تر دست یافتند.